Vodík má nejvyšší energetickou hustotu na jednotku hmotnosti. Při jeho využití je jediným odpadním produktem čistá voda. V budoucnosti by měl převzít roli zemního plynu v energetice a chemickém průmyslu.
Alternativní paliva z plynu
Snížení CO2
Technologické know-how
Zahájili jsme první projekt zaměřený na výrobu a využití zeleného vodíku v našich provozech. Jedná se o první krok na cestě k udržitelné bezemisní energetice. S našimi partnery pracujeme na zajištění dodávek vodíku z nejrůznějších zdrojů, tak aby byl zaručen vysoký komfort našich zákazníků.
Vlastní výroba zeleného vodíku ať již pro potřeby dopravy, domácností, nebo průmyslu.
Od roku 2025 zajištění dodávek směsi zemního plynu s rostoucím podílem vodíku, které bude následováno přechodem na čistý vodík.
Přizpůsobení distribuční soustavy zemního plynu pro distribuci vodíku. Vybudování podzemních zásobníků vodíku jako uložiště energie z obnovitelných zdrojů.
fáze projektu
Výkon elektrolýzéru
Doba trvání projektu
Vývoj vlastních elektrolyzérů pro výrobu vodíku
MND vstoupilo do společnosti NANO Advanced Electrolysis s.r.o., která má za cíl vyvinout vlastní škálovatelný elektrolyzér s výkonem 200 kW – 1 MW, jehož řídící systém by využíval prvků umělé inteligence k dosažení vyšší účinnosti výroby vodíku.
Výroba vodíku za hodinu
MND vstoupilo do společnosti NANO Advanced Electrolysis s.r.o., která má za cíl vyvinout vlastní škálovatelný elektrolyzér s výkonem 200 kW – 1 MW, jehož řídící systém by využíval prvků umělé inteligence k dosažení vyšší účinnosti výroby vodíku.
Více o společnosti: nanoadvanced.cz
Projekt se soustředí na zajištění dodávek zeleného vodíku ze severní Afriky v množství 290 GWh za den až do středního Německa. Trasa o délce 3400 km povede částečně v novém potrubí a částečně v již existující síti tranzitních plynovodů. Naším cílem je diverzifikovat zdroje energie.
Projekt se soustředí na zajištění dodávek zeleného vodíku ze západní Ukrajiny v množství 144 GWh za den až do středního Německa. Na západní Ukrajině dokončujeme větrný park o výkonu 55 MW. Tuto energii bude možné použít k výrobě zeleného vodíku. Naším cílem je přizpůsobit současné tranzitní plynovody pro transport vodíku.
Projekt zaměřený nejenom na transport zeleného vodíku z Ukrajiny a Severního moře, ale i na jeho ukládání. Účast v tomto projektu napomůže další diverzifikaci energetických zdrojů. Naší snahou je získání potřebného know-how ohledně skladování vodíku v podzemních strukturách, které je důležité pro vyrovnání spotřeby mezi létem a zimou.