V České republice jsou známy geologické struktury s vhodnými parametry, do kterých lze trvale uložit CO2.
V kontextu mezinárodních závazků ČR spolupracují MND a ČGS na ověření tohoto potenciálu s cílem zajistit kapacity pro konkrétní projekty uložení CO2 z emisí průmyslových podniků.
Účinné snižování emisí
Vize stát se lídrem v ukládání CO2
Budování CO2 center
• Strategie CCS v ČR – zajistit kapacity pro konkrétní projekty uložení CO2 z emisí průmyslových podniků na bázi vybudovaných geologických úložišť (analogie k projektu Northern Lights v Norsku). Tato úložiště budou komerčně dostupná průmyslovým podnikům k eliminaci jejich emisí skleníkových plynů.
• Ověření a kvantifikace potenciálu ČR pro ukládání CO2 – studie s návrhy konkrétních kroků od screeningu a průzkumu perspektivních oblastí po identifikaci a zhodnocení vhodných struktur a jejich přípravu k ukládání.
• Konkrétní projekty: CCS Moravia, test Žarošice (CO2-Spicer), příprava projektu středoevropského uzlu technologie CCS (Coreu).
Uvedení technologie do provozu
Životnost projektu
CO2 plánujeme uskladnit od roku 2034 ročně
je průměrná hloubka geologických struktur
PROJEKT PODMÍNĚN DOTAČNÍM PROGRAMEM EVROPSKÉ UNIE
Příprava a realizace prvního komerčního projektu na zachytávání a ukládání CO2 do geologických struktur ve vnitrozemí, v podmínkách České republiky. Naším partnerem v projektu je společnost Heidelberg Materials CZ, a.s. Projekt je koncipován na zachytávání CO2 uvolněného během výroby slínku v provozu Cementárny Mokrá u Brna a jeho následné uložení ve vhodných podzemních strukturách tzv. slaných akviferech v oblasti jižní Moravy.
Projekt je součástí plnění závazku Green Dealu na snížení emisí CO2 o 55% do roku 2030 oproti roku 1990, dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Pomáháme udržet český průmysl s uhlíkově neodstranitelnými procesními emisemi.
MND se stalo hrdým partnerem evropského projektu COREu. Hlavním cílem projektu je urychlit přechod na nízkouhlíkovou budoucnost spojenou s rozvojem tras CCS spojujících emitenty s úložišti, a dále podpořit oblast výzkumu a inovací v zachytávání, transportu a ukládání CO2 v jižní a středo-východní Evropě.
K dosažení svých cílů COREu spojuje čtyři potenciální trasy a příslušné zainteresované strany v rámci stejného projektu: Prinos/Kavala v Řecku, jižní Morava v České republice, Baltské moře/Gdaňsk v Polsku a západní Ukrajině. Prostřednictvím rozvoje nadnárodní sítě s otevřeným přístupem je cílem COREu propojit emitenty s úložišti, klást důraz na multimodální přepravní systém a vytvářet klastry emitentů, které budou stimulovat poptávku a investice pro zavádění CCS.
Projekt spojuje více jak 40 partnerů zahrnující emitenty, poskytovatele technologií, provozovatelů plynovodních sítí, přepravních společností, výzkumných ústavů a univerzit.
Oficiální stránky projektu: COREu project
Odhad celkového množství uskladněného CO2
Příprava a realizace prvního komerčního projektu na zachytávání a ukládání CO2 do geologických
struktur ve vnitrozemí, v podmínkách České republiky.