Nové technologie CCS technologie

Ukládání CO2 do horninových struktur

V České republice jsou známy geologické struktury s vhodnými parametry, do kterých lze trvale uložit CO2.

V kontextu mezinárodních závazků ČR spolupracují MND a ČGS na ověření tohoto potenciálu s cílem zajistit kapacity pro konkrétní projekty uložení CO2 z emisí průmyslových podniků.

Více o technologii

   

Účinné snižování emisí

Vize stát se lídrem v ukládání CO2

Budování CO2 center

Ukládání CO2 do horninových struktur

• Strategie CCS v ČR – zajistit kapacity pro konkrétní projekty uložení CO2 z emisí průmyslových podniků na bázi vybudovaných geologických úložišť (analogie k projektu Northern Lights v Norsku). Tato úložiště budou komerčně dostupná průmyslovým podnikům k eliminaci jejich emisí skleníkových plynů.

• Ověření a kvantifikace potenciálu ČR pro ukládání CO2 – studie s návrhy konkrétních kroků od screeningu a průzkumu perspektivních oblastí po identifikaci a zhodnocení vhodných struktur a jejich přípravu k ukládání.

• Konkrétní projekty: CCS Moravia, test Žarošice (CO2-Spicer), příprava projektu středoevropského uzlu technologie CCS (Coreu).

Chceme se stát lídrem v ukládání CO2 v regionu střední Evropy

0

Uvedení technologie do provozu

0

Životnost projektu

0

CO2  plánujeme uskladnit  od roku 2034 ročně

0

je průměrná hloubka geologických struktur

Projekt CCS Moravia

PROJEKT PODMÍNĚN DOTAČNÍM PROGRAMEM EVROPSKÉ UNIE

Příprava a realizace prvního komerčního projektu na zachytávání a ukládání CO2 do geologických struktur ve vnitrozemí, v podmínkách České republiky. Naším partnerem v projektu je společnost Heidelberg Materials CZ, a.s. Projekt je koncipován na zachytávání CO2 uvolněného během výroby slínku v provozu Cementárny Mokrá u Brna a jeho následné uložení ve vhodných podzemních strukturách tzv. slaných akviferech v oblasti jižní Moravy.

Projekt je součástí plnění závazku Green Dealu na snížení emisí CO2 o 55% do roku 2030 oproti roku 1990, dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Pomáháme udržet český průmysl s uhlíkově neodstranitelnými procesními emisemi.

NOVÉ VÝZVY A PARTNERSTVÍ

Projekt COREu (CO2 Routes across Europe)

MND se stalo hrdým partnerem evropského projektu COREu. Hlavním cílem projektu je urychlit přechod na nízkouhlíkovou budoucnost spojenou s rozvojem tras CCS spojujících emitenty s úložišti, a dále podpořit oblast výzkumu a inovací v zachytávání, transportu a ukládání CO2 v jižní a středo-východní Evropě.

K dosažení svých cílů COREu spojuje čtyři potenciální trasy a příslušné zainteresované strany v rámci stejného projektu: Prinos/Kavala v Řecku, jižní Morava v České republice, Baltské moře/Gdaňsk v Polsku a západní Ukrajině. Prostřednictvím rozvoje nadnárodní sítě s otevřeným přístupem je cílem COREu propojit emitenty s úložišti, klást důraz na multimodální přepravní systém a vytvářet klastry emitentů, které budou stimulovat poptávku a investice pro zavádění CCS.

Projekt spojuje více jak 40 partnerů zahrnující emitenty, poskytovatele technologií, provozovatelů plynovodních sítí, přepravních společností, výzkumných ústavů a univerzit.

Oficiální stránky projektu: COREu project

Projekty

Nejdůležitější projekt CCS

Klíčový projekt pro naši budoucnost

Projekt CCS Moravia

23,4mil. tun

Odhad celkového množství uskladněného CO2

Příprava a realizace prvního komerčního projektu na zachytávání a ukládání CO2 do geologických
struktur ve vnitrozemí, v podmínkách České republiky.

co2-spicer.jpg

2020 - 2024

CO2–SPICER

Žarošice

4/2024

projekt ukončen

Cílem projektu CO2-SPICER bylo prověřit možnosti ukládání CO2 do horninových struktur na jižní Moravě.

Partneři